GABIONY I PRZEGRODY

Kosze gabionowe z drutu 6-5-6 ocynkowane, wypełnione układanym kamieniem naturalnym (granit, gnejs, bazalt). Z gabionów można tworzyć dowolne kształty dzięki czemu ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do podmurówek.

Firma Metal-MR wykonuje kosze gabionowe na potrzeby ogrodzeń, ciągów komunikacyjnych, obudowy konstrukcji wiat, czy garaży, a także jako elementy dekoracyjne takie jak masywne doniczki na kwiaty lub krzewy.
Gabiony muszą być umiejscawiane na niewielkich fundamentach, a w przypadku ich wysokości
większej niż 50 cm niezbędne jest zastosowanie słupów stabilizacyjnych.

Przesłony wykonane są z segmentów modułowych z zastosowaniem:
- Słupów – 60x40mm z płaskownikami mocującymi lub 70x70 z ceownikami
- Wypełnienie – segmenty z blachy aluminiowej gr. 2mm oraz profile 40x30mm
- Powłoka – malowanie proszkowe

Przegrody aluminiowe stanowią produkt, który sprawdzi się w zastosowaniu jako forma wydzielająca posesję od działki sąsiedniej.

Charakteryzująca przegrodę nieprzezierność pozwala na całkowite ograniczenie widoczności,
estetyka produktu pozwala natomiast na jego szerokie zastosowanie. Przesłony aluminiowe
sprawdzą się na granicy różnej stylistyki architektonicznej zachowując jej poszanowanie.

Sprawdź nasze realizacje poszczególnych wzorów
Zobacz nasze realizacje

Jak oddzielić posiadłość od działki sąsiadującej?

Ogrodzenie domu to nie tylko ozdobny płot i brama, to także oddzielenie swojej posesji od sąsiada. Odgradzając swoją posiadłość, można zaprojektować ogrodzenie stalowe, warto się jednak zastanowić, czy ozdobny płot jest nam potrzebny także w ogrodzie. Dobrą alternatywą dla płotu będą proste przesłony ogrodowe, które wykonane są z blachy aluminium. Są one lekkie i zgrabne, nie zaburzą architektury ogrodu i jej estetyki, przesłony można także wykorzystać jako przegrodę tarasową, jeśli zależy nam na większej prywatności na werandzie.

Czym są ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenia gabionowe wykonane są w całości ze specjalnej metalowej siatki na gabiony, którą wykonuje się metodą cynkowania ogniowego, dzięki czemu jest odporna na korozję tak jak ogrodzenie nierdzewne. Po uformowaniu wypełnia się ją różnego rodzaju kamieniami. Siatkę wykonuje się na zlecenie klienta, może mieć ona różne rozmiary, to idealna opcja dla osób, które chcą niestandardowe ogrodzenie domu. Gabiony cieszą się również dużą popularnością ze względu na wytrzymałość i nowoczesny wygląd. Trudno jednoznacznie określić cenę gabionów, ponieważ jest ona w pełni zależna od użytego wypełnienia, jednak z pewnością pozwoli na pewne oszczędności, jeśli już posiadamy materiał skalny.

Zastosowanie koszy gabionowych

Gabiony w ogrodzie pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje, ponieważ można z nich zrobić nie tylko mur. Najczęściej z koszów gabionowych wykonuje się ogrodzenia, mury oporowe, podmurówki pod tradycyjne ogrodzenie, schodki, stopnie. Gabiony można wykorzystać także w bardziej nieszablonowy sposób, a mianowicie jako ekran akustyczny lub zabezpieczenie skarpy.

Popularne są również dekoracje ogrodowe wykonane z gabionów, można z nich stworzyć przestrzenne donice, grille, zabezpieczenia pod oczko wodne czy meble ogrodowe, jak kominki, fontanny, ławeczki, ale także altanki.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Producent gabionów zapewnia, że jest to wytrzymałe rozwiązanie architektoniczne, co więcej, w przypadku awarii konstrukcji, można łatwo ją zniwelować, ponieważ wystarczy tylko wyciągnąć wypełnienie i naprawić powstałą usterkę, zepsute części, czy śrubki można łatwo zastąpić nowymi.

Możliwość wyciągania wypełnienia skalnego to kolejna zaleta, jeśli zmienimy wygląd ogrodu i domu, to płot możemy dopasować pod nowy styl posiadłości – wystarczy tylko wymienić materiał skalny w koszach gabionowych na inny. Jest to także rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ do wypełnienia można wykorzystać piaskowiec, kamień wapienny, skały wulkaniczne, ale także zużyte materiały budowlane, jak:

  • stal,
  • żwir,
  • beton,
  • cegła,
  • drewno,
  • pobite szkło.

Gabiony ogrodzeniowe także dobrze tłumią hałas, to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają bezpośrednio przy ruchliwej drodze, płot tworzy swego rodzaju barierę dźwiękoszczelną. Nieregularna struktura ogrodzenia sprawia, że fale dźwiękowe zostają rozproszone.